Lucie Linhartová

reflexní terapeutka

 
Úvod Pro zdraví Kontakt
Návrat ke kořenům Reflexní terapie Čakry

 Breussova masáž  
 
"Schopnost dávat a přijímat lásku, je pravou cestou k uzdravení."
 

Breussova masáž páteře 

 
Historie a teorie

Metoda pochází od Rudolfa Breusse (1899-1990), rakouského léčitele a experta na přírodní medicínu.

Jde o jemnou, energeticko-manuální masáž zad v oblasti páteře. Speciálními masážními hmaty za použití třezalkového oleje se docílí nabobtnání meziobratlových plotének a uvolnění nervů, které v páteřní oblasti vycházejí do celého těla. V některých případech je možné bezbolestné navrácení vychýlených meziobratlových plotének hrudních nebo bederních.

 
Podle Rudolfa Breusse neexistují žádné opotřebované ploténky, se kterými už podle mnohých lékařů nelze nic udělat, ale pouze „zdegenerované“, které se touto masáží znovu úspěšně regenerují.

 
Základem Breussovi masáže je pomocí jemného tahu vytvořit prostor mezi obratli, který je vyplněn meziobratlovou ploténkou, a poté vmasírovat třezalkový olej, jenž působí na ploténku asi jako voda na houbu. Ploténka olej nasaje, zvětší se do původní velikosti a začne opět plnit svou funkci - odpružení a rotace páteře, ochrana nervů před stlačením (které se často projevuje jako vystřelující bolest nebo brnění a mravenčení).

Meziobratlová ploténka je pružná destička sloužící k odpružení a rotaci páteře, tlumí nárazy, kterým je páteř vystavena např. při chůzi, běhu, skoku. S přibývajícím věkem a vlivem vzpřímeného držení těla na ní vznikají degenerativní změny. Je-li ploténka zmáčknuta, ztrácí postupně svůj objem, pružnost, funkci a postupně degeneruje nebo dojde k jejímu výhřezu – prolapsu.

 

Breussova masáž slouží nejen jako řešení již vzniklého problému (degenerace ploténky), ale zabývá se hlavně prevencí.

Ideálním doplněním Breussovy masáže je čakrová terapie, která pomůže zharmonizovat energetická centra a navodí tak pocit harmonie.

 

INDIKACE

Masáž je vhodná k vyrovnání celkové statiky organismu, uvolňuje psychické, fyzické a energetické bloky, vyrovnává záda, dbá na správné postavení páteře, upravuje špatné držení těla, zmírňuje svalovou disbalanci, uvolňuje meziobratlové ploténky. Je vhodná i u starých lidí, dokonce i při prokázané osteoporóze.

 

KONTRAINDIKACE

Jelikož je masáž velmi jemná, nejsou známy kontraindikace.

 

Vlastnosti třezalky

Třezalka výrazně ovlivňuje jak tělesný tak duševní stav, působí antidepresivně, zmenšuje tělesnou reakci na stres,  je protizánětlivá, zlepšuje krevní oběh, látkovou výměnu a vylučování moči.

Používá se jako masážní prostředek při bolestech v oblasti páteře, regeneruje meziobratlové ploténky, má výborné hojivé schopnosti, vhodná k zevnímu použití na pohmožděniny, popáleniny a na léčbu ran.

!!!Pozor – třezalka  zvyšuje fotosenzibilitu, což je zvýšená citlivost kůže na sluneční záření. Reakce organismu se zpravidla nejčastěji projevuje poruchou pigmentace nebo kožními alergiemi, proto se po dobu užívání třezalky (ať už vnitřní či zevní) nevystavujte přímému slunečnímu záření, včetně opalování v soláriu!!!